Wychować czempiona

22.04.2023 12:00:00

Podziel się

Wiosna to w hodowli koni radosny czas, bo jest to okres wyźrebień. Szansą na ocenę efektów kojarzeń utworzonych przez hodowcę jest udział w premiowaniach i czempionatach źrebiąt. Jak przygotować się do takiego wydarzenia, by wypaść na nim jak najlepiej? Dlaczego warto uczestniczyć w czempionatach?

Czempionaty i premiowania źrebiąt, od lat popularne w krajach Europy Zachodniej, z roku na rok zyskują na popularności również w Polsce. To doskonała okazja do zaprezentowania swojego dorobku przed doświadczoną, nierzadko międzynarodową komisją sędziowską.

Daj się zauważyć

Podczas tego typu wydarzeń swoje źrebię możemy obejrzeć w stawce jego rówieśników, co daje nam bezcenną możliwość porównania nie tylko jego typu, pokroju czy ruchu, ale również rozwoju i wzrostu. Udział w czempionacie pozwala nam zwiększyć również sieć kontaktów, poznać innych hodowców oraz właścicieli ogierów. Czempionaty są też miejscem kwalifikacji do aukcji źrebiąt – dla naszej hodowli mogą być więc szansą promocji i wypłynięcia na szerokie wody. Zatem czempionaty to nie tylko rywalizacja, ale też okazja do porównania swojego przychówku, zdobycia nowej wiedzy i nowych znajomości, tak ważnych w działalności hodowlanej.

Również dla źrebięcia jest to okazja do poznania nowego otoczenia. Hodowcy, którzy podróżują z młodymi końmi, często podkreślają, że takie zwierzęta w dorosłym wieku znacznie lepiej znoszą zmiany miejsc i podróże. Więcej tutaj