Wyjątkowy luksus w otoczeniu przyrody i niezwykłych koni

16.04.2024 12:00:00

Podziel się

Kompleks hotelowy Manor House SPA – Pałac Odrowążów łączy piękno arystokratycznych tradycji, współczesny luksus i dobrą energię płynącą z natury. Wspaniała historia, sielski park, holistyczna aura Polskiego Centrum Biowitalności to warunki idealne do relaksu i wypoczynku.

Manor House to także doskonale przygotowane zaplecze do treningu koni i eventów jeździeckich w województwie mazowieckim, spełniające oczekiwania jeźdźców i dbające o dobrostan koni na najwyższym poziomie. O tym niezwykłym miejscu, miłości do koni i zbliżającym się turnieju jeździeckim mówi Marcelina Wrona, właścicielka stadniny i członek Zarządu Klubu Jeździeckiego
Stowarzyszenia Manor House „Dziedzictwo” w wywiadzie z Barbarą Krawczyk.

Kompleks hotelowy Manor House SPA, którego jesteś współwłaścicielką, powstał w niezwykłym miejscu, które jest jedną z najstarszych rezydencji ziemiańskich na ziemiach polskich. Jaka jest historii tej posiadłości?

To prawda. Przekraczając majestatycznie otwierającą się bramę posiadłości Manor House, naszym oczom ukazują się stajnie dworskie w stylu prowansalskim, zbudowane w 1886 r. przez Ludwika Platera, ówczesnego właściciela posiadłości w Chlewiskach. W tym miejscu rozpoczyna się również historia stajni i pierwszych koni, jakie zagościły w Manor House, ale o tym opowiem za chwilę.

Wędrując dalej między zabytkowym drzewostanem, który stał się domem dla wielu gatunków ptaków, oraz malowniczymi stawami, znajdziemy się na wzgórzu z Pałacem Odrowążów, którego powstanie datuje się już na XII wiek. Wokół pałacu znajdziemy relikty przeszłości, takie jak: wieża z kaplicami, studnia Dobiesława Odrowąża, odbudowana baszta, trzy piwnice wydrążone w pałacowym wzgórzu czy pozostałości starej lodowni, w której powstało Muzeum Rzeźb Bogów i Bożków Słowiańskich.

25 grudnia 2012 r. doszło do wydarzenia, które pozwoliło ponownie odrodzić się jak Feniks z popiołów, dosłownie i przenośni, naszemu obiektowi. Zauważono ogień. Pożar przez kilka godzin gasiło 13 zastępów straży pożarnej. Spłonęły poddasze oraz dach. Nie było osób poszkodowanych. Ogień dokonał wielu zniszczeń, ale przekonaliśmy się wówczas także, jaką niszczycielską siłę posiada woda. Podczas akcji gaśniczej zostały zalane wszystkie kondygnacje skrzydła pałacu. Odbudowa trwała 9 miesięcy. Dokonało się to ogromnym wysiłkiem moich rodziców oraz ich przyjaciół.

Pałac Odrowążów to dziś pięciogwiazdkowy hotel z 18 luksusowo wyposażonymi pokojami, które są połączeniem nowoczesnych rozwiązań oraz wieloletniej tradycji. Znajdują się tutaj również sale konferencyjne. Budynek główny jest zwrócony fasadą na wschód, jego gotycki charakter utwierdzają pozostałości piwnic z oryginalnymi łukowymi sklepieniami (obecnie mieści się w nich otwierany na specjalne wydarzenia Drink Klub). Mury Pałacu pamiętają wiele historii, jedną z nich jest „Legenda o Kostku”, który jest żywą postacią w społeczności naszych pracowników. Dla gości, którzy chcieliby wybrać się w „podróż w czasie” i poznać los panicza Kostka Chlewickiego herbu Odrowąż, przygotowaliśmy słuchowisko w XV-wiecznych lochach. Może ono przyprawić o dreszczyk emocji i pomoże przenieść się do czasów pierwszych właścicieli posiadłości.

Więcej tutaj