Wyjątkowy ogier Capitol I

04.09.2023 12:00:00

Podziel się

Oprócz dwóch wybitnych i zasłużonych ogierów w hodowli koni holsztyńskich, tj. Cor de la Bryere i Landgraf I, warto również przybliżyć historię ogiera Capitol I. Jego wyjątkowość wynikała z jego wspaniałego pochodzenia, czyli połączenia dwóch wybitnych linii w hodowli koni holsztyńskich, tj. 104a i 173. Obie te linie znane są z długowieczności oraz wybitnych uzdolnień skokowych.

Capitol I urodził się 2 maja 1975 r. w stadninie Rhedera Thormallena – znanego i uznanego hodowcy koni holsztyńskich. Wielopokoleniowa tradycja jego rodziny to hodowla, trening oraz sprzedaż koni tej rasy.

Matką tego ogiera była gniada klacz Folia. Była córką sławnej klaczy Vase i ogiera Maximusa, a co najważniejsze – przedstawicielką linii 173. Jej założycielką była klacz Rappel, której niezależność oraz trudny i przekorny charakter sprawiły, że była wielokrotnie sprzedawana. Jednak okazała się być wybitną matką, która przekazywała swojemu potomstwu talent skokowy (Romanus, Frija, Vase). Rappel i jej córka Frija trafiły do stadniny Rhedera Thormallena. W 1961 r. Rappel urodziła siwą klaczkę Vase. Jej doskonała kariera sportowa i hodowlana była przykładem realizacji koncepcji hodowlanej hodowcy. W swojej karierze hodowlanej dała 14 źrebiąt, z których na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim klacz Folia. To właśnie Folia miała fundamentalny wpływ na rozwój tej linii hodowlanej, ponieważ była matką pięciu uznanych ogierów. Najcenniejszym z nich był ogier Capitol I. 
Więcej TUTAJ