Wykorzystanie termografii w pracy zoofizjoterapeuty

Podziel się

Badanie termograficzne jest nieinwazyjne, w związku z tym coraz częściej jest ono wykorzystywane w praktyce zoofizjoterapeuty jako narzędzie monitorujące efekty zabiegów fizjoterapeutycznych: masażu, zabiegów fizykalnych i kinezyterapii. Dostarcza informacji, na którym obszarze ciała należy skoncentrować dalsze badania diagnostyczne lub zastosować odpowiednie zabiegi, takie jak ultradźwięki, masaż lub ćwiczenia rozciągające.

Termografia to nieinwazyjne narzędzie diagnostyczne polegające na rejestracji promieniowania podczerwonego emitowanego z powierzchni ciała, tworząc kolorową mapę temperatur badanej okolicy ciała (fot. 1). Jest ono powszechnie stosowane w medycynie weterynaryjnej koni, pełniąc funkcję uzupełniającego narzędzia diagnostycznego.

Monitoring całego ciała konia

Termografia sprawdza się w wykrywaniu nadwyrężenia mięśni górnych grzbietu, zapalenia mięśni okolicy zadu oraz miopatii. Pomaga monitorować skuteczność terapii akupunktury w przypadku choroby nerwowo-mięśniowej. Jest pomocna w ocenie działania laseroterapii, pozaustrojowej fali uderzeniowej czy magnetoterapii. Badanie całego ciała koni służy jako wskaźnik stanu fizjologicznego i jest pomocne w manualnej i wizualnej ocenie konia, przeprowadzanej rutynowo przez zoofizjoterapeutę w czasie wizyty. W diagnostyce termograficznej kluczowe jest badanie całego ciała konia, ponieważ problem w jednej części ciała może wpływać na funkcjonowanie tkanek w innym obszarze.

W dalszej części artykułu przedstawiono wyniki wykorzystania termografii na podstawie zebranych doświadczeń pracy w terenie oraz prac naukowych, głównie przeprowadzonych przez autorki.

Więcej TUTAJ