ZACZNIJMY SIĘ SAMI CHWALIĆ

27.03.2023 12:00:00

Podziel się

„Samochwała w kącie stała”… wszyscy wiemy, jak trudno jest nam się chwalić i świętować sukcesy. Wychowani w środowisku i tradycji kultu „świętowania” porażki, jesteśmy społeczeństwem, w którym chwalenie się jest postrzegane w złym tonie. Wielokrotnie byłam świadkiem „celebrowania porażek” po mniej lub bardziej udanych czworobokach.

Słynna „Samochwała” z wiersza Jana Brzechwy jest postacią negatywną i w tym też kontekście odbierane są osoby, które próbują mówić dobrze o sobie i wychwalać swoje osiągnięcia. Sezon 2022 przeszedł już do historii, ale warto wrócić do ujeżdżeniowych wydarzeń minionego roku, które przyniosły nam najwięcej radości.
Malkontenci uderzą zapewne w pesymistyczne tony i wypunktują wszystko to, co się nie udało, mają do tego prawo, a konstruktywna krytyka powinna być bodźcem do dobrej zmiany. Jednak koncentrowanie się wyłącznie na błędach i negatywach powoduje ogniskowanie naszej uwagi na porażkach i wyolbrzymia ich wagę. O brak krytycznej analizy nie musimy się martwić, w związku z tym faktem chciałabym się skupić na „drugim końcu kija”.
Czas najwyższy, abyśmy zaczęli się również chwalić osiągnięciami oraz uroczyście świętować nawet najdrobniejsze sukcesy i promować naszych mistrzów! Więcej tutaj