ZAWODY JEŹDZIECKIE TREC CORAZ BARDZIEJ POPULARNE W POLSCE

11.04.2022 12:00:00

Podziel się

W drugi weekend kwietnia redakcja „Horse & Business Magazine” udała się do malowniczej miejscowości Kurki w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie mieści się stadnina Ingi Klaybor-Romańskiej. Przyglądaliśmy się rozgrywanym zawodom TREC - Wszechstronnemu Konkursowi Konia Turystycznego.

 

To niezwykle urokliwe miejsce, prężnie działające od 1987 roku jest ośrodkiem afiliowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Jednocześnie propaguje jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin jeździeckich – TREC (Techniques de Randonnée Equestre de Compétition). Zawody TREC organizowane są w stajni Ingi Klaybor-Romańskiej od 2015 roku i polegają na zweryfikowaniu umiejętności jeździeckich, niezbędnych podczas jazdy w terenie. 

 

 

Zawody TREC składają się z trzech konkurencji: jazdy konnej na orientację, pokazu kontroli chodów konia i  toru przeszkód:

I Faza POR: jazda konna na orientację, podczas której zawodnicy mają dotrzeć do określonego celu, w określonym czasie posługując się mapą i kompasem. 

II Faza MA: kontrola tempa w stępie i galopie. Istotne jest tutaj zaprezentowanie umiejętności jak najwolniejszego galopu i jak najszybszego stępa w korytarzu o długości 150 m.     

III Faza PTV: próba terenowa - zawodnicy pokonują 16 przeszkód wybranych przez organizatorów z zestawu 35.

Tematykę turystyki konnej, jej specyfiki i wyzwań przed nią stojących przybliżymy w najbliższym, kwietniowym wydaniu „Horse & Business Magazine”.

Z kolei w wydaniu lipcowym „Horse & Business Magazine” szczegółowo zapoznamy Państwa z zasadami TREC a także zaprezentujemy wywiad z jednym z najlepszych zawodników w Polsce w tej dyscyplinie - Maciejem Nafalskim.