Zobacz kwietniowe wydanie „Horse & Business Magazine”

15.04.2024 12:00:00

Podziel się

Kwietniowe wydanie „Horse & Business Magazine” już jest dostępne

Konie rasy Shire są jednymi z największych i najcięższych koni na świecie. Ich siła jest trudna do wyobrażenia – potrafią pociągnąć ciężar ok. 5 ton. Te zimnokrwiste konie, wyhodowane w połowie XVIII w. w Wielkiej Brytanii, mogą osiągnąć 180-200 cm wzrostu w kłębie, a ich cechą charakterystyczną są obfite, jedwabiste szczotki przy pęcinach. Dawniej miały one służyć rycerzom do jazdy wierzchem, a ich potężna sylwetka miała budzić respekt i szacunek. W późniejszym czasie pełniły funkcję zwierząt pociągowych. Dzięki domieszce krwi koni pełnej krwi, shire to konie o wspaniałej prezencji. Obecnie wykorzystywane są często do pokazów. To konie niezwykle przyjacielskie i łatwe do ułożenia. Mają nad wyraz spokojny charakter. Są cierpliwe, rodzinne i bardzo lubią towarzystwo człowieka.

Gdzie można je zobaczyć? Największymi ostojami rasy są Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. W Polsce ich przedstawiciela możemy spotkać na terenie niezwykłego obiektu – w kompleksie hotelowym Manor House SPA – Pałac Odrowążów, o którym opowiada w wywiadzie numeru Marcelina Wrona, właścicielka stadniny i członek Zarządu Klubu Jeździeckiego Stowarzyszenia Manor House „Dziedzictwo”. To magiczne miejsce, gdzie tradycja łączy się z luksusem, położone jest w Chlewiskach, w woj. mazowieckim. Na terenie posiadłości znajduje się m.in. XIX-wieczna Stajnia Platera, w której realizowane są działania hodowlano-handlowe, treningi, usługi fizjoterapeutyczne i inne. To właśnie tu 5-7 lipca br. odbędzie się Turniej Jeździecki o Puchar Manor House. Zaproszenie na to wydarzenie skierowane jest nie tylko do jeźdźców zawodowych, ale też do wszystkich miłośników i pasjonatów jeździectwa. Podczas Turnieju będzie można wziąć udział zarówno w zawodach towarzyskich w skokach, jak i w parkurach otwartych z ujeżdżenia.

Państwa uwadze polecam również artykuł Jana Posłusznego, w którym tłumaczy, jak obecnie należy rozumieć dobrostan koni. Jak im zapewnić prawidłowy rozwój i dobrą kondycję psychiczną? Autor podkreśla, że zapewnienie dobrostanu koni jest wyrazem kultury, znajomości etyki i zasad hodowli użytkowania zwierząt. Czy jednak tak naprawdę przedkładamy dobro konia ponad wszystkie inne względy? W wielu sytuacjach – zdaniem Jana Posłusznego – jeśli jesteśmy ze sobą szczerzy, odpowiedź może brzmieć „nie” lub przynajmniej „moglibyśmy zrobić to lepiej”. Warto też podkreślić, że w środowisku jeździeckim w kontekście dobrostanu dużo mówi się obecnie o uczestnictwie koni w zmaganiach olimpijskich.

A skoro już o igrzyskach mowa, to zachęcam do przeczytania tematu wydania, w którym przybliżone zostały zasady zdobywania kwalifikacji olimpijskich. Warto też zapoznać się z materiałem na temat przygotowania koni, które będą walczyć w Paryżu o laur zwycięstwa.

W bieżącym wydaniu znalazły się też ciekawe wywiady, z których czytelnicy mogą nie tylko poznać historię kolejnych, znanych zawodników, ale też dowiedzieć się, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas pracy z końmi, jak osiągać sukcesy w jeździectwie i jak z najwyższą starannością dbać o dobrostan naszych podopiecznych.

Na koniec miło mi poinformować, że nasza redakcja zaangażowała się we współpracę ze wszystkimi przedstawicielami wojewódzkich ośrodków jeździeckich – WZJ. Nasze czasopismo dostępne jest obecnie nie tylko w każdym z tych ośrodków, ale też podczas wydarzeń organizowanych przez każdy nich.